Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Παραλίγο να καταφέρει επική ανατροπή αλλά τελικά έχασε από την Μπενφίκα

Αν και βρέθηκε να χάνει γρήγορα με 2-0 από την Μπενφίκα η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Μπενφίκα έμεινε από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με δέκα παίκτες και κατάφερε με συγκλονιστική εμφάνιση στο δευτερο ημίχρονο όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να φτάσει και μια ανάσα από το 3-2. Ομως ο Κλωναρίδης που είχε πετύχει τα δύο γκολ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον τερματοφύλακα της Μπενφίκα και στην επόμενη φάση μια σειρά λαθών των παικτών της ΑΕΚ οδήγησαν στην επίτευξη τρίτου γκολ από την Μπενφίκα η οποία έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Τώρα η ΑΕΚ καλείται να δώσει δύο συνεχόμενες αναμετρήσεις με την Μπάγερν από τις οποίες προσδοκά κυρίως την απόκτηση εμπειριών. Οποιαδήποτε βαθμολογική συγκομιδή σε αυτά τα δύο ματς θα αποτελέσει πραγματικό θαύμα και θα δώσει κάποιες ελπίδες στην ΑΕΚ για τα ματς που θα απομένουν μήπως καταφέρει να σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.