Μουντομπάσκετ: Θρίαμβος επί της Αργεντινής, σειρά τώρα έχει η Σερβία

Πρώτη και καλύτερη η εθνική ομάδα μπάσκετ στον όμιλο της, και τώρα περιμένει τη Σερβία (Κυριακή, 19.00) στο νοκ-άουτ παιχνίδι για τη φάση των 16 στο Μουντομπάσκετ. Η ελληνική ομάδα, με σούπερ Καλάθη και εντυπωσιακό τον Μπουρούση νίκησε 79-71 την Αργεντινή στο τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων.

Τα ζευγάρια στη φάση των 16:
6/9: Σλοβενία – Δομινικανή Δημοκρατία, ΗΠΑ – Μεξικό, Γαλλία-Κροατία, Ισπανία-Σενεγάλη.
7/9: Λιθουανία – Νέα Ζηλανδία, Τουρκία-Αυστραλία, Σερβία-Ελλάδα, Βραζιλία-Αργεντινή.
Η ελληνική ομάδα δείχνει πως είναι έτοιμη για μετάλλιο. Για άλλη μία φορά ήταν «διαβασμένη», είχε πάθος και κυρίως, έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία, όταν η Αργεντινή απειλούσε.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη μπήκε δυνατά και έδειξε από την αρχή ήταν αποφασισμένη. Με εξαιρετική άμυνα «καθήλωσε» τους Αργεντινούς και με έξοχο τον Καλάθη προηγήθηκε 28-16 στο 10′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα παρέμεινε σταθερό, αφού η εθνική με προσεκτικές επιθέσεις και καλό περιφερειακό σουτ (6/9 τρίποντα στο α’ μέρος) προηγήθηκε στο ημίχρονο 44-33.

Ενα εξαιρετικό πρώτο δίλεπτο στην τρίτη περίοδο έφερε τη διαφορά στο 52-33. Στη συνέχεια, τα σουτ τριών πόντων της Αργεντινής, αλλά και τα λάθη της εθνικής, είχαν αποτέλεσμα να μειώνεται σταδιακά η διαφορά. Στην τέταρτη περίοδο η Αργεντινή μείωσε στο καλάθι (70-68 στο 36′), αλλά η ελληνική ομάδα απάντησε με σερί 7-0 προηγήθηκε 77-68 στο 1.30 πριν από το τέλος και εκεί όλα τέλειωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 33-44, 50-64, 71-79

Αργεντινή: Σκόλα 17 (1), Μάτα, Καμπάτσο 10 (1), Πριτζιόνι 10 (2), Λαπροβιτόλα 7 (1), Γκουτιέρεζ 3 (1), Ντέλια 4, Χέρμαν 7, Νοτσιόνι 8, Σαφάρ 5 (1).

Ελλάδα: Μάντζαρης, Μπουρούσης 16 (1/3τρ, 15ρ, 3κοψ), Ζήσης 13 (1/2, 5ασ), Βασιλειάδης 2, Καλάθης 18 (2/3τρ., 5ρ., 4ασ.), Παπανικολάου 6, Σλούκας 3 (1/2), Καϊμακόγλου 2, Αντετοκούνμπο, (6ρ) Βουγιούκας 4, Πρίντεζης 15 (1/2).